Dárkové sady

Lesním sklem je nazýváno sklo s nazelenalou barvou a bublinkami. Název tohoto skla je odvozen od umístění skláren uprostřed rozsáhlých lesů. Tady měly sklárny k dispozici všechny suroviny nutné k výrobě skla. Charakteristický nazelenalý odstín je dán obsahem kysličníku železa obsaženého ve sklářském písku. Lesní sklárny produkovaly většinou již zmiňované nazelenalé sklo s bublinkami. Nečistota ve sklovině byla způsobena minimálním čištěním surovin a nedokonalou tavbou skloviny.

Dárkové sady historického skla


       Repliky středověkého skla jsou pro mnohé dobrým tipem na krásný a originální dárek. Většina z nás volí mezi užitečností a originálním nápadem. V tomto případě je historické sklo pro Vás možným ideálním řešením, které v sobě spojuje jak originalitu, tak také praktické využití.
Jestliže nakupujete dárky na poslední chvíli, můžeme Vám sklo, které máme skladem, zaslat do druhého dne. Dárkové sady sklenic nabízíme v krásných krabicích vyložených bílým saténem. Originální dárkové balení tak dodá Vašemu dárku výjimečnost a vznešenost.

 

 

       Historické repliky středověkého skla jsou vyráběny ručně s typickými znaky pro lesní sklo. Repliky mají nazelenalou barvu a sklovina obsahuje bublinky. Mírné nerovnosti dodávají dnes replikám historického skla kouzlo dávných časů. Ve středověku bylo sklo drahé, proto se při stolování pilo společně z lahvic nebo číší, které kolovaly kolem stolu. Většinou stačily dvě nebo tři číše. Proto měla většina gotického skla větší obsah. Pro repliky středověkého skla jsou typické stopy na dně nádob, které vznikly odloučením od sklářské píšťaly a různé typy dekorů - maliny, štípané nálepy, tažené kapky atd. Tyto hutní dekory zaručovaly, že sklenice při stolování neklouzaly.V českém sklářství dosáhla výroba lesního skla proslulosti ve 14. a 15. století a běžně se vyrábělo až do počátku 18. století. V Čechách je doložena výroba také modrého skla barveného kobaltem, který byl odpadní surovinou při těžbě stříbra. Zprvu se modré sklo používalo jen jako dekor zeleného skla a teprve od pol. 16. století byla u nás zavedena výroba modrého skla. Z benátských skláren se k nám následně dostala také výroba červeného skla, které se zprvu používalo především k dekoraci čirého skla.

 

         Poháry se i přes svoji zdánlivou křehkost vyznačují odolností a pevností. Při ťuknutí o sebe vydávají krásný zvonivý tón.